14. czerwca br., ks. abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, w koncelebrze z ks. bp. Adamem Dyczkowskim, biskupem seniorem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w asyście licznych księży, w kościele rektorskim p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła odprawił mszę św. i wygłosił homilię.

 

Wstęp, Ks. prałat Andrzej Dziełak:

Homilia, Abp Marian Gołębiewski:

Zakończenie, p. Zbigniew Lubczyński:

 

 

Liturgię uświetnił chór kameralny Politechniki Wrocławskiej „Wrocławscy Madrygaliści”.

We mszy św. uczestniczyło liczne grono wychowanków Wujka, którzy przybyli z różnych zakątków Polski. Po mszy św. zebrani z wielkim wzruszeniem obejrzeli krótki film o Słudze Bożym ks. A.Zienkiewiczu (poniżej zwiastun filmu).

 

 

Następnie ks. abp M. Gołębiewski dokonał poświęcenia i otwarcia Izby Pamięci, natomiast postulator procesu beatyfikacyjnego ks. prałat A.Dziełak, łącząc się w modlitwie ze wszystkimi współpracownikami i wychowankami Sługi Bożego Księdza Aleksandra Zienkiewicza, prosił Boga o wyniesienie Wujka do chwały ołtarzy, aby był wzorem życia dla nas i następnych pokoleń.

 

 

Pomieszczenie Izby Pamięci podzielono na dwie części: kącik retro, przedzielony szklaną ścianą i przestrzeń ekspozycyjną. Kącik retro umeblowano zachowanymi, odrestaurowanymi meblami oraz zachowanymi elementami wystroju, takimi jak krucyfiks, klęcznik, obrazy ścienne, szafy, biurko, zasłony w oknie, żyrandol itp.

 

 

Część ekspozycyjna pomieszczenia została wyposażona w gabloty, w których na razie udostępniono pamiątki, które zachowały się po legendarnym wrocławskim duszpasterzu akademickim: dokumenty, zapiski, fotografie, szaty itp.

 

 

Jest powszechne pragnienie, aby Izba ta stała się miejscem żywej pamięci o Jego pracy duszpasterskiej i aby mogła również przemawiać do osób, które nie zetknęły się z Wujkiem osobiście, a przede wszystkim do młodego pokolenia.

- Ludziom, którzy „Wujka” nie poznali, pragniemy opowiedzieć, na miarę możliwości różnymi środkami wyrazu, że świętość nie jest utopią, jeśli nauka Jezusa jest wdrażana w konkretne życie dosłownie, bez szukania swojego dobra - zaznacza Jadwiga Wartalska, zajmująca się zbiera­niem pamiątek po ks. Aleksandrze Zienkiewiczu.

Z tego pragnienia zrodziła się koncepcja, aby część ekspozycyjną Izby wyposażyć w nowoczesne urządzenia multimedialne i przy ich pomocy udostępniać zwiedzającym zarejestrowane przemówienia i homilie Wujka, planowane filmy Jemu poświęcone, zdjęcia, zapiski itp.

Wspólna agapa i „Wujkowe śpiewanie”, przy akompaniamencie gitarowym ks. bp. Adama Dyczkowskiego zakończyły uroczystość poświęcenia Izby Pamięci.